Energia Wiatrowa

Wiatrowa.blox.pl - energetyka wiatrowa, informacje, fakty i mity.

Wpisy

 • czwartek, 19 stycznia 2012
  • Ile w Polsce może powstać wiatraków?

   Docelowo mówi się, że wiatr ma dostarczać około 10% prądu a moc maksymalna to około 8000 MW, gdyż większa ilość nie będzie mogła być wchłonięta do sieci energetycznej, ze względu na jej ograniczenia (może atom coś poprawi lub rozwój elektrowni wodnych). Przy średniej produktywności na poziomie 25-30% mocy maksymalnej, daje to średnio około 2200 MW.

   Ile to mocy w ciągu roku? Szybko przeliczmy: 2200 x 24 x 365 = 19 272 000 MWh/rok. Czyli około 19 TWh.

   Obecnie Polska produkuje około 160 TWh w ciągu roku, a prognozy mówią o około 180-200 TWh w okolicach roku 2020. Co prawda wzrost produkcji jest mały w ostatnich latach, ale mamy zapóźnienia jako kraj. Dość powiedzieć, że mamy zużycie prądu na poziomie lat 70-tych w państwach zachodnich w podobnej strefie klimatycznej jak my.

   Oznacza to, że docelowo za około 10 lat, elektrownie wiatrowe będą dostarczać około 10% prądu w Polsce. Pod warunkiem, że "wiatr" nie zostanie zablokowany przez rozszerzającą się manipulację ze środowisk przeciwnych. 

   Jak widać, nawet najbardziej optymistyczne założenia nie przewidują, że wiatr będzie dominującym źródłem energii. Dlatego nie rozumiem strachu lobby atomowego przed wiatrem. Przecież to nie jest żadna konkurencja, wiatr nie blokuje rozwoju żadnej nowoczesnej energii. Wiatr ma być czystym uzupełnieniem wzrastającego zapotrzebowania na prąd, zaś atom ma zastąpić docelowo węgiel.

   No i jeszcze najważniejsze pytanie. Ile te 8000 MW oznacza wiatraków w Polsce? Jeżeli założymy, że z tego 7500 MW będą to duże elektrownie wiatrowe (powyżej 1,5 MW), a średnia moc wiatraka będzie wynosiła w okolicy 2,3 MW, oznacza to około 3200 dużych wiatraków na terenie całej Polski. Czyli od 50 do 400 wiatraków na województwo (średnio około 200), w zależności od ilości miejsca i wietrzności. Można też przeliczyć to na ilość powiatów. W Polsce mamy około 314 powiatów ziemskich, co oznacza, że średnio powinno przypadać około 10 wiatraków na powiat.

    

   Przydatne linki i obliczenia:

   - http://tnij.org/zuzycie-pradu

   Zużycie energii w Polsce

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   wiatrowa-info
   Czas publikacji:
   czwartek, 19 stycznia 2012 23:56
 • środa, 18 stycznia 2012
 • środa, 11 stycznia 2012
  • Ptaki i wiatraki - doświadczenia z Niemiec i Danii

   Dobrze zlokalizowane elektrownie wiatrowe nie muszą przeszkadzać ptakom. 

   Jako najbardziej narażony (przynajmniej w Europie) ptak na kolizje z elektrowniami wiatrowymi jest bielik

   (największy ptak szponiasty północnej Europy), potocznie nazywany orłem.

   Bielik i elektrownie wiatrowe

   Link do większej grafiki:

   "Orzeł" Bielik a rozwój energetyki wiatrowej

   - http://www.helcom.fi/BSAP_assessment/ifs/ifs2011/en_GB/White-tailedSeaEagle/ - populacja bielika, północne Niemcy i Dania;

   - http://www.dewi.de/dewi/fileadmin/pdf/publications/Statistics%20Pressemitteilungen/31.12.09/Abb.%202.jpg - liczba zainstalowanych MW;

    

   Nie twierdzę, że to przez wiatraki rośnie liczba ptaków, bo tak nie jest. Ale jak widać, elektrownie wiatrowe nie przeszkadzają w rozwoju populacji na terenach "wiatrakowych"

   Bo wskazana tam populacja rozwija się na terenach, gdzie stoi najwięcej wiatraków w Europie, w końcu Niemcy i Dania to centrum energetyki wiatrowej w Europie i na świecie. Do tego są to najbardziej wietrzne rejony gdzie jest najwięcej turbin w tych krajach.

   Na dobrą sprawę, energetyka wiatrowa może pomagać w rozwoju populacji ptaków. Jeżeli gatunek przyzwyczai się do obecności wiatraków, kolizyjność może spadać. Natomiast teren parków wiatrowych może chronić tereny rolnicze od przemysłu czy zabudowy mieszkaniowej lokowanej na środkach pól (co i tak nie ma sensu a może odstraszać większe ptaki, zwłaszcza te drapieżne).

   Kolizje mogą się zdarzać, jednak pamiętajmy, że ochrona gatunków nie powinna polegać na obronie absolutnie każdej sztuki, bo zakrawa to wtedy o ekoterroryzm. Ochrona gatunków czy lokalnej populacji, powinna polegać na na analizie liczebności populacji. Czy jakaś inwestycja zagraża populacji czy nie. Jeżeli nie, to po co się pchać w ekoterrozym - opinia publiczna ma już dosyć takich postaw pseudo ekologów, gdzie blokuje się inwestycję przez 1 żabę ..... przecież to absurd.

   Jeżeli dany gatunek nie jest zagrożony (liczba jest stała lub wzrasta), to nie widzę w tym nic złego, że część sztuk pada. 

   Jak to w przyrodzie, jedna sztuka mniej, czyni miejsce innym. I tak liczebność populacji zależy w głównej mierze od zasobów pokarmowych danego terenu. A to, że populacje mogą się rozwijać na terenach chronionych, gdzie nie lokuje się parków wiatrowych, pokazuje ta mapa:

   http://c.wrzuta.pl/wi1429/2ea8e7ec001f84854e7af293/polska_przyroda_ochk - mapa Polski

   i inna:

   http://www.mrr.gov.pl/rozwoj_regionalny/Polityka_przestrzenna/KPZK/Documents/MAPA_17_OCHRONA_PRZYRODY.pdf

   - ilość miejsc ochrony przyrody jest gigantyczna, tymczasem wiele osób chce chronić jeszcze obszar poza nimi w sposób blokujący prawie każdą inwestycję. Według mnie, to absurdalne podejście do ochrony środowiska, które czyni Polskę tak nieprzychylną inwestycjom. Procedury trwają latami na "zwykłych rejonach", nie wspominając o obszarach chronionych (na których w większości nie wolno robić praktycznie nic).

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   wiatrowa-info
   Czas publikacji:
   środa, 11 stycznia 2012 12:45
  • Czy atom będzie tani?

   Generalnie jestem zwolennikiem energii jądrowej, głównie dlatego, że węgiel będzie trzeba po prostu czymś zastąpić.  Wiatr w Polsce da góra 5-10% prądu za 10-20 lat. Więc większość energii z węgla będzie musiał przejąc atom .... lub oszczędności na zużyciu prądu.

    

   Ale nie łudźmy się, że atom będzie tani. Proszę zerknąć dwa linki: 

   - http://solaris18.blogspot.com/2009/04/tania-energia-jadrowa-jaka-tania.html

   - Atom vs Wiatr - koszty

    

   Koszta początkowe: atom vs wiatr

    

   Koszty energii z poszczególnych źródeł

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   wiatrowa-info
   Czas publikacji:
   środa, 11 stycznia 2012 11:49
  • Video - ptaki koło wiatraków i szum

    

   Szum wiatraków pod samą elektrownią wiatrową jest słyszalny, ale nie jest to hałas jak widać. Nawet odgłosy ptaków są wyraźnie słyszalne. Co więcej, jak widać ptaki nie uciekają jak twierdzą niektórzy. 

   Video znalezione na: http://solaris18.blogspot.com/2011_10_01_archive.html

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   wiatrowa-info
   Czas publikacji:
   środa, 11 stycznia 2012 11:33

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa